İndirbir.com Forum
Ad
İndirbir.com Forum » Yazılım » İşletim Sistemleri » Windows7 » Windows 7 Performans Ayarları

Cevapla
LinkBack Seçenekler Stil
Windows 7 Performans Ayarları
Status: Offline
Yetkisi: Forum Yöneticisi
Kayıt Tarihi: Oct 2009
Mesajlar: 231
 
Okay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alıntı ile Cevapla
 
 
Standart Windows 7 Performans Ayarları
Alt 12-11-2009, 06:38 PM   #1 (permalink)

Windows 7 Performans Ayarları Bölüm 1

Windows 7′yi düşük donanım özelliklerine sahip bilgisayarlar üzerinde kullanıyor ya da kullanmayı düşünüyorsanız, işletim sistemi performansınızı biraz daha arttırmak isteyebilirsiniz. Bu işlemi yapmak işçin Windows içerisinde kullanmadığınız ve yokluğu sizi rahatsız etmeyecek bir takım özellikleri devre-dışı bırakabilirsiniz.
Bu özellikleri yazı dizimiz ile sizlere sunacağız. İlk olarak arayüz özelliklerinde bir takım kısıtlamalar yapacağız. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.
1. İlk olarak Bilgisayarım (Computer) üzerine sağ-tuş yapıyoruz ve Özelliklere (Properties) giriyoruz. Açılan pencere üzerinden sol taraftaki Gelişmiş Sistem Özelliklerine ( Advanced System Properties) giriyoruz.
2. Açılan pencere üzerinden Performans (Performance) başlığının altındaki Ayarlar (Settings) seçeneğine tıklıyoruz.
3. Son olarak karşımıza gelen pencere içerisinden Custom seçeneğini seçerek alt bölmedeki özellikler içerisinden sadece aşağıda yazılı olanları seçiyoruz.
Enable desktop composition : Aero özelliğini kullanmak istiyorsanız işaretleyin.
Enable transparent glass : Pencerelerin geçirgen olmasını istiyorsanız işaretleyin.
Show thumbnails instead of icons : Explorer içerisinde önizleme özelliğini kullanmak için işaretleyin.
Show window contents while dragging : Öğeleri taşırken içeriğini görüntülemek istiyorsanız işaretleyin.
Smooth edges of screen fonts : Fontlarınızın daha okunaklı olmasını istiyorsanız işaretleyin.
Use drop shadows for icon labels on the desktop : İkon yazılarının altında gölge görünmesini istiyorsanız işaretleyin.
Use visual styles on windows and buttons : Aero ya da Basic temalar kullanmak istiyorsanız işaretleyin.

Windows 7 Performans Ayarları Bölüm 2

Windows 7 performansını bir takım ince ayarlarla arttırmaya devam ediyoruz. İlk bölümde arayüz ayarlarında yapmış olduğumuz değişikler ile azda olsa performansı iyi yönde etklediğimizi düşünüyorum. Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemleri üzerinde yapılan en büyük yenilik görsel değişiklikler. Bu nedenle görsel özelliklerden yapacağınız fedakarlıklar size performans olarak geri dönecektir. Bu konu ile ilgili yazımıza aşağıdaki adres üzerinde ulaşabilirsiniz.
Windows 7 Performans Ayarları – Bölüm 1
Bu bölümde ise Windows Explorer üzerinden bazı detayları kaldıracağız. Bu detaylar arasında, dosyaların boyutlarının görüntülenmesi, bazı özel dosya ve klasörlerin renklendirilmesi ve bilinen dosyaların uzantılarının gizlenmesi gibi özellikler yer alıyor. Bu özellikleri devre-dışı bırakarak Windows Explorer aracımızın performansını biraz arttırmış olacağız. Bu seçenekleri kapatmak için aşağıdaki adımları izliyoruz.
1. Öncelikle Başlat Menüsü (Start Menu) –> Denetim Masası (Control Panel) adımlarını izliyoruz ve Klasör Seçenekleri (Folder Options) ayarlarına giriyoruz.
2. Karşımıza gelen pencere üzerinden Görünüm (View) sekmesine geliyoruz. Gelişmiş Ayarlar (Advanced Settings) bölümünde birçok seçenek göreceğiz. Bu seçeneklerden aşağıda yazılı olanları iptal ederek Windows Explorer performansımızı biraz arttırabiliriz.
Display file size information in folder tips : Dosya boyut bilgisinin görüntülenmesi.
Hide extensions for known file types : Bilinen dosya türlerini gizlenmesi.
Show encrypted or compressed NTFS files in color : Şifreli veya sıkıştırılmış dosyaların renkli gösterilmesi.
Show pop-up description for folder and desktop items : Klasör ve Masaüstü öğeleri için bilgi penceresi gösterilmesi.

Windows 7 Performans Ayarları Bölüm 3

Windows 7 Performans Ayarlarının bu bölümünde sizlerle Kayıt Defteri üzerinden yapabileceğimiz değişikliklerden bahsedeceğiz. Microsoft İşletim sistemlerinde bazı özellikler vardır ki, bu özellikler çıkabilecek problemlere önlem almak için zorunlu olarak kullandırılır. Bunun yanında bir takım görsel özellikleri Denetim Masası üzerinden ya da Görüntü Seçeneklerinden değiştiremeyiz.
Böyle durumlarda Kayıt Defteri (Registry) üzerinden değişiklik yapmamız gerekir. Kayıt Defteri üzerinde yapacağımız değişiklikler karışık ve zor olduğu için bu değişiklikleri kolay bir şekilde yapmamızı sağlayan SetteMaxer aracını kullanacağız. Bu araç sayesinde aşağıdaki değişiklikleri yapabilir ve Windows 7 Performansımızı biraz daha arttırabiliriz.
Aracımızı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir ve değişiklik yapabileceğimiz özelliklerin bir listesini inceleyebilirsiniz.
Download SetteMaxer for Windows 7
Optimize Menu Show Delay : Servislerin kapanırken oluşan bekleme süresini optimize eder.
Optimize Wait To Kill Services Timeout : Uygulamaların kapanma süresini optimize eder.
Optimize Applications Response Timeout : Uygulamaların yanıt verme süresini optimize eder.
Enable Auto End Tasks : Otomatik görev sonlandırma özelliğini aktifleştirir.
Enable Desktop Composition : Masaüstü derleme özelliğini aktifleştirir. (Windows puanlaması için)
Disable AutoReboot on Crash : Mavi ekran çıktığında oluşan otomatik Restart işlemini kapatır.
Disable Task Scheduler : Zamanlanmış görevleri devre-dışı bırakır.
Disable Remote Registry Access : Uzaktan Registry öğelerinin yönetilmesini engeller.
Disable User Account Control : Kullanıcı Hesap Denetimini devre-dışı bırakır.
Disable Windows Defender : Windows Defender’i devre-dışı bırakır.
Fix Settings for Windows Live Messenger : Bir takım Live Messenger bağlantı sorunlarını giderir.

Windows 7 Performans Ayarları Bölüm 4

Windows 7 Performans Ayarlarının bu bölümünde sizlere Windows Servislerinden bahsedeceğiz. İşletim sistemimiz kurulduğunda birçok servis varsıyalan olarak çalışır durumdadır. Bunun nedeni ihtiyaçlarımız doğrultusunda kullanacağımız donanım ya da farklı yapılara işletim sisteminin önceden hazırlıklı olmasıdır.
Örneğin; yazıcı kullanmıyorsunuz fakat Print Spooler servisi sürekli olarak çalışıyor. Yazıcı kullanmadığınız için bu servisi kapatarak Windows 7 Açılışını hızlandırabilirsiniz. Ev kullanıcıları herhangi bir ağ yapısı kullanmıyorsa Server hizmetini durdurabilirler. Böylece bir servisi daha kapatmış oluruz. Bunun gibi Elle ayarlayabilir hale getirebileceğimiz birçok servis bulunmaktadır.
Aşağıda listesini vereceğimiz servisleri kesinlikle devre-dışı bırakamayın! Sadece Elle (Manual) çalıştırılacak şekilde yapılandırın. Aksi takdirde İşletim Sisteminiz bu servislere ihtiyaç duyduğunda çalıştıramayacak ve çeşitli problemlerle karşılaşmanıza neden olacaktır.
Windows Servislerini Manual hale getirmek için öncelikle Başlat Menüsü (Start Menu) –> Arama (Search Bar) bölümüne “services.msc” yazıyoruz ve Windows Servis Hizmetini çalıştırıyoruz.
Açılan pencere üzerinde bulunan servislere çift tıklayarak karşımıza gelen Startup Type bölümünden Manual seçeneğini seçerek aşağıda listesi olan servisleri kapatabilirsiniz.
Application Experience
Computer Browser (eğer herhangi bir ağ’a bağlı değilseniz)
Desktop Window Manager Session Manager (Aero arayüzünü kullanmak istemiyorsanız)
Diagnostic Policy Service
Distributed Link Tracking Client
IP Helper
Offline Files
Portable Device Enumerator Service
Print Spooler (printer kullanmıyorsanız)
Protected Storage
Remote Registry
Secondary Logon
Security Center
Server (eğer herhangi bir ağ’a bağlı değilseniz)
Tablet PC Input Service
TCP/IP NetBIOS Helper
Themes (klasik windows görünümü kullanıyorsanız)
Windows Error Reporting Service
Windows Media Center Service Launcher
Windows Search (eğer windows arama özelliklerini kullanmıyorsanız)
Windows Time (sistem saatinin internet üzerinden güncellenmesini istemiyorsanız)

Windows 7 Performans Ayarları Bölüm 5

Windows 7 Performans Ayarları serimizin sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Bu bölümde Başlangıç Öğelerinden (Startup) bahsedeceğiz. Microsoft Windows İşletim Sistemleri üzerine yüklemiş olduğunuz uygulamaların bazıları sistem açıldığında çalışır çalışır hale gelmek ister. Böyle bir durum söz konusu olduğunda uygulamalar kendilerini Başlangıç Öğeleri arasına ekler, bu da işletim sisteminin açılışını olumsuz yönde etkilemektedir.
Windows 7 açılışını hızlandırmak ve performansı biraz daha yükseltmek istiyorsanız Başlangıç Öğelerinizi yönetebilirsiniz. Buradaki uygulamalar arasından sizin için önemsiz olanları kaldırabilirsiniz. Bu bölümü belirli aralıklarla kontrol ederseniz Windows 7′yi biraz daha hızlandırabilirsiniz. Şimdi bu öğeleri nasıl yöneteceğimizi görelim.
1. Öncelikle Win+R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır (Run) penceremizi görüntülüyoruz. Daha sonra Çalıştır içerisine “msconfig” yazarak System Configuration‘ı çalıştırıyoruz.
2. Açılan pencere üzerinden Başlangıç (Startup) sekmesine tıklıyoruz. Burada Başlangıç öğelerimizin listelendiğini görüyoruz. Bu öğeler içerisinden işimize yaramayanları kaldırarak işlemimizi tamamlıyoruz.

Windows 7 Performans Ayarları Bölüm 6

Windows 7 Performans Ayarlarımızın son bölümünde kullanıcıların üzerine düşen görevlerden bahsedeceğiz. İşletim sistemi ve donanımlarımız belirli zamanlarda bakıma ihtiyaç duyarlar. Dönem, dönem çeşitli kontrolleri yaparak bilgisayaranızın performansını belirli düzeyde tutabilirsiniz. Bu işlemleri dört ana başlık altında toplamak mümkün;
1. Diskleriniz üzerinde periyodik olarak Disk Birleştirme yapınız.
2. Sadece ihtiyacını olan ve kullandığınız uygulamaları yükleyiniz.
3. Donanımlarınızın en güncel yazılım ve sürücülerini yükleyiniz.
4. İşletim sisteminizi güncel tutunuz. (Windows Up-To-Date)
Disk Birleştirme İşlemi
Başlat Menüsü (Start Menu) –> Tüm Programlar (All Programs) –> Donatılar (Accessories) –> Sistem Araçları (System Tools) –> Disk Birleştiricisi (Disk Defragmanter) adımlarını izleyerek yapabilirsiniz.
Windows Update
Başlat Menüsü (Start Menu) –> Tüm Programlar (All Programs

Konu Okay tarafından (12-11-2009 Saat 06:51 PM ) değiştirilmiştir..
 
 
Cevapla

Bookmarks

Etiketler
advanced system settings, aero, disable, enable, gelişmiş özellikler, performance settings, performans ayarları, windows 7, windows 7 performans ayarları, windows 7 yenilikleri, windows 7 özellikleri

Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Hizli Erisim


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:34 AM.
Powered by vBulletin® Version 3.7.3
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199